Po co nam religia

Religia i wiara Religia od zawsze towarzyszyła w jakiś sposób człowiekowi. Nawet ludy pierwotne miały wielką potrzebę religijności. Objawiało się to przede wszystkim przez wiarę w jakieś nadprzyrodzone siły oraz poprzez obrzędy i rytuały, które spełniano. Obecnie religia także jest ważnym elementem człowieczeństwa, jednak ma zupełnie inny wymiar. Z każdym dniem, nasz świat bardzo się zmienia, te zmiany powinien uwzględnić także kościół, jednak tak się niestety nie dzieje.

Religia w dzisiejszych czasach ma różne oblicza, wszystko dlatego, że jest bardzo różnorodna, istnieje mnóstwo odłamów i trudno to wszystko razem zebrać i podsumować. Przede wszystkim należy zapytać, po co w dzisiejszych czasach nam religia? Wielu ludzi uważa obecnie, ze to strata czasu. Zazwyczaj mamy w tygodniu jedynie jeden dzień wolny, zamiast iść do kościoła, znacznie bardziej wolimy się wyspać i spędzić ten czas wspólnie z naszą rodziną, gdyż dla wielu jest to jedyna taka szansa. Po drugie odrzuca nas zachowanie duchownych. Chcielibyśmy widzieć w nich jakieś moralne wzory. Niestety kontakt z nimi mamy tylko wtedy, gdy musimy płacić za chrzest, ślub lub na kolędzie. Poza tym słyszymy ciągle o pedofilii i innych grzechach księży, do których nie chcą się przyznać, i co gorsze, nigdy nie zostają osądzeni. W erze wysokich podatków, buntujemy się także przeciwko temu, że kościół opodatkowany nie jest.

To wszystko sprawia, że jesteśmy coraz bardziej na nie i nie wiemy po co właściwie nam religia. Czy to naucza pastor czy ksiądz, nie potrafimy już spokojnie wysłuchać ich słów, nie mają one dla nas znaczenia. Jednak religia jest istotnym elementem życia każdego człowieka. Przede wszystkim wzbogaca nas duchowo, jednak obecnie niewiele możemy zrobić, ponieważ kościół nie przyznaje się do swoich błędów i nie wycofuje błędnych teorii, które dawno zostały obalone przez świat nauki. Obecnie religia nie ruszyła się z miejsca, nadal dyskryminuje kobiety i osoby inteligentne, upiera się przy swoich niewłaściwych racjach i nie chce wchodzić w dyskusje. Wprawdzie pastor i tak jest bardziej lubiany niż ksiądz, ale sama religia wydaje nam się zupełnie niepotrzebna.

Mówienie, że religia da nam zbawienie, że dzięki temu nie spalimy się w piekle, że poznamy odpowiedzi, ale jedynie, gdy uwierzymy, dzisiaj już się nie sprawdza. Religia nie jest nam dzisiaj potrzebna i kościół powinien bardziej się postarać, by taką potrzebę na nowo w nas obudzić, straszenie zaćmieniem słońca, bowiem, już dawno wyszło z mody. Kiedyś potrzeba religijności była znacznie większa, ale dlatego, że kościół dysponował większymi możliwościami straszenia i upominania ludzi, właśnie poprzez to, że posiadaną wielką wiedzę naukową, która to umożliwiała. Dzisiaj kościół jest martwy, nie pobudza do niczego, dlatego uważamy, że religia nie jest nam potrzebna. Każdy pastor i ksiądz, powinni jednak postarać się, by jakoś potrzebę religijności w nas obudzić, bo religia bardzo wzbogaca, póki jednak jest to duchownym obojętne, nic się nie zmieni.