tradycje bożonarodzeniowe

Religia i wiara Chociaż w okresie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia większość z nas poddaje się tym samym rytuałom, to z pewnością każda rodzina ma również nie jedną, charakterystyczną tylko dla siebie tradycję. Jeśli chodzi o części wspólne, to z pewnością wymieniłabym tu przede wszystkim strojenie choinki, o której w żadnym wypadku nie można zapomnieć. Poza tym wszyscy zasiadamy w Wigilię do uroczystej kolacji, w czasie której z reguły dzielimy się opłatkiem. Chociaż ta ostatnia część, jeśli mam być szczera zawsze wydawało mi się nieco stresująca, bo nie miałam pojęcia co też mogę życzyć wszystkim ciociom i wujkom, a poza tym to wyściskiwanie się ze wszystkimi również nie wydawało mi się zbyt pociągające. Z gwiazdką wiąże się jeszcze jedna tradycja, o której nie sposób zapomnieć, a jest to oczywiście wręczanie prezentów przez świętego mikołaja. Wiele osób przywiązuje również bardzo dużą wagę do tego, co znajdzie się na stole w czasie Wigilii. W dzisiejszych domach często jednak zapomina się już o dwunastu daniach, chociaż nie da się ukryć, że mięsa raczej unikamy.

Wiktor I pochodził z rzymsko - cesarskiej prowincji Afryki, odgrywającej u schyłku II wieku bardzo ważną rolę w życiu politycznym i gospodarczym państwa rzymskiego. Działalność Wiktora przypadła na ostatnie lata panowania dynastii Antonimów. Z fragmentarycznych źródeł można wnioskować, że na przełomie II i III wieku, nastąpiła wyraźna konsolidacja chrześcijańskiej wspólnoty w Rzymie. Umocnił się na całym świecie autorytet biskupa, poparty zasadą sukcesji apostolskiej, w myśl, której uznano, że władza duchowna pochodzi od pierwszych apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Kościół Rzymski zajmował czołową pozycje w chrystianizmie nie tylko, dlatego, że legitymował się sukcesją, ale także, dlatego, ze działał w centrum życia politycznego cesarstwa. Był, zatem magnesem przyciągającym setki chrześcijan. Za czasów Wiktora coraz silniej dochodzili do głosu rodowici mieszkańcy Rzymu, a dotychczasowa greka coraz częściej zastępowana była językiem narodowym. Interwencje Wiktora w sprawach doktrynalnych są niejasne i przypadkowe. Jedyną głośną i potwierdzoną inicjatywą było staranie o wprowadzenie jednolitej daty obchodzenia święta Wielkanocy.

Nie m prawdziwej Wigilii bez odpowiednich potraw na stole. Każde dziecko nawet wie, że musi ich być 12. Czasami mamy problem z wymyśleniem aż tylu dań, ale większość gospodyń domowych świetnie sobie radzi. Zawsze można skorzystać z przepisów w formie książkowej albo poszperać w internecie. Na pewno na wigilijnym stole musi się pojawić karp. Jest to typowo świąteczna ryba bez której nie mogą się odbyć żadne wigilijne uczty. Podajemy także czerwony barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, różnego rodzaju sałatki, ryby oraz pyszne kluski z makiem. Najlepiej smakują, gdy makaron jest naszej własnej roboty. Nie można zapomnieć jeszcze o ciastach. Na święta Bożego Narodzenia piecze się serniki, szarlotki, makowce i inne specjały. Każdy dom ma jakieś swoje ulubione ciasta, które piecze się właśnie na takie święta. Gdy już zabierzemy się do jedzenia, pamiętajmy, by spróbować każdej potrawy, chociaż odrobinę.