Odznaczenie

Religia i wiara To najważniejszy symbol dla każdego harcerza. Powstał dopiero w dwudziestym wieku, więc jego "staż" wśród krzyży jest najkrótszy. Niemniej jednak zdążył dobyć już sławę międzynarodową, choć to typowo polski krzyż. Dawniej w miejscu dzisiejszej lilijki widniała gwiazda, symbolizująca dobrze obraną drogę i światłość. Dziś taki stary krzyż to już pamiątka od dziadka. Spotkać go możemy w muzeum harcerstwa albo u naprawdę starych harcerzy. Jest wiele odznak w harcerstwie krzyż właściwie powinien być oznaczeniem, a nie odznaczeniem, ale tak się już utarło, że odznacza, a nie oznacza coś, że trzeba na niego bardzo zasłużyć. Dawniej, jak harcerz dostawał krzyż, to było wielkie święto - zostawał przyjęty do braci harcerskiej. Dziś optuje się za tym, by dostawał go każdy harcerz po półrocznej próbie harcerza. Próbę zda, znaczy, że krzyż nosić może. Dawni harcerze pamiętają te niezwykłe nocne ogniska, biegi po krzyż i to wszystko co mu towarzyszyło. To było nie lada wyróżnienie - otrzymać w końcu upragniony krzyż.

Jesteśmy otoczeni przez kolory, może to one mają wpływ na nasze życie.Kolor to jeden z elementów, który towarzyszy człowiekowi od urodzenia. Są one przeróżne, nasycone, blade, ciemne, jaskrawe, subtelne, chłodne i ciepłe. Lubimy na nie patrzeć, nawet znajdujemy sobie jeden lub więcej kolorów, które stają się naszymi ulubionymi. Wtedy szukamy w podobnych odcieniach przedmioty w sklepach, chętnie je kupujemy i ubieramy się w ubrania w takich kolorach. Każda barwa jest inna i podobno każda ma wpływ na nasze życie. Kolory, bowiem wpływają na nasz nastrój, wesołe poprawiają nam humor, a te chłodne nas przygnębiają. Biel kojarzy się z czystością i niewinnością, zieleń to kolor nadziei, a czerń jest przerażająca, ale także tajemnicza. Natomiast odcienie żółci, pomarańczowego i czerwieni to barwy energetyczne, które pobudzają nas do działania. Barwy przyrody tj. niebieski, zieleń uspokajają nas, wyciszają, nie dodają energii, ale swą subtelnością poprawiają nam humor. Dlatego czasem zwracamy uwagę na to, w jaki kolor się ubieramy, jaką farbą malujemy ściany, aby nadać odpowiedni klimat.

Są rzeczy, które nam towarzysza każdego dnia, taka rzeczą jest sen tylko on towarzyszy nam w nocy, gdy już śpimy. Nie znam osoby, która nie lubi spać, akurat te czynność lubimy wykonywać najbardziej, ponieważ tylko wtedy możemy się prawdziwie zrelaksować i odprężyć. Magiczne wierzenia objęły również sen. Każda rzecz, jaka nam się przyśni w nocy ma jakieś znaczenie. Znaczenie możemy sprawdzić tylko wtedy, gdy pamiętamy, co się nam śniło. Magiczne wierzenia mówią nam, że nic się nie dzieje bez przyczyny i jeżeli przyśnił się nam taki sen a nie inny to ma to swoje odzwierciedlenie w naszym życiu. Na temat znaczenia snów powstało bardzo wiele senników i są one bardzo popularne wśród klientów kupujących owe senniki. Magiczne wierzenia w znaczenie snów to także wyjaśnienie, dlaczego przysił się nam taki sen. Przeważnie śni się nam cos, czego nie rozumiemy, wydarzenia się mieszają, są jakieś osoby, widzimy ich twarze, ale ich nie znamy. Pytanie, dlaczego one nam się śnią skoro nie znamy tych ludzi? Odpowiedzi na takie pytania ciężko uzyskać, ponieważ jeszcze nikt nie odkrył sposobności powstawania snów.