Krzyżacy

Religia i wiara Dwa tylko dwa pierwsze skojarzenia ze słowem Krzyżacy: Konrad Mazowiecki i krzyż. Później dopiero rabunek, wojna i piętnasty wiek. Najbardziej charakterystycznym znakiem były długie, białe płaszcze i czarny, wielki krzyż. Mieli szczytny i błogosławiony cel: rekonkwistę, czyli wyparcie Muzułmanów i Maurów z Półwyspu Iberyjskiego i walkę o Ziemię Świętą. Cel wielki i wsparty przez papieża szkoda, że taki chytry i niedobry w skutkach dla Polski. Charakterystyczne co po nich zostało, to te wielkie płaszcze z krzyżami. Dlaczego wybrali sobie właśnie krzyż? Tak łatwo było nim "walczyć" o swoje racje w państwie uważającym się a chrześcijański. Podobno prawdziwi Krzyżacy nie wyginęli, tylko żyją gdzieś w środkowej Polsce. Co roku przecież odtwarzana jest bitwa pod Grunwaldem na polach grunwaldzkich. Mona zrobić sobie zdjęcie z prawdziwym Krzyżakiem, kupić miniaturkę krzyża, założyć dawną zbroję, czy samą pelerynę. Byli bardzo ciekawym zjawiskiem w piętnastowiecznej Polsce, a raczej niszczącą falą, ale teraz wielu bardziej bawi niż przeraża ta historia.

Imiona są różne, ale każdy ma swoje własne, które coś oznacza.Gdy parze urodzi się dziecko, szukają oni odpowiedniego imiona dla niego. Chcą, aby było ładne, niekiedy oryginalne i niebanalne. Każdy, więc ma swoje imię, które towarzyszy mu od początku. Niektórzy je zdrabniają, tworzą od nich pseudonimy. Nie zawsze nam się podoba nasze imie, ale przyzwyczajamy się do niego. W księdze imion możemy znaleźć opis naszego imiona oraz co ono oznacza. Dzięki temu możemy też poznać etymologię naszego imienia oraz cechy nam przyporządkowane. Często zdarza się, że jakieś elementy faktycznie zgadzają się z naszym życiem. W naszym życiu zdarza się też tak, że mamy uprzedzenie do niektórych osób ze względu na ich imię. Jest to konsekwencją tego, że mieliśmy kiedyś do czynienia z osobą, która miała tak samo na imię i teraz nam się źle to kojarzy. Załóżmy, że poznaliśmy kiedyś jakąś Agatę, która zrobiła nam wiele przykrości. Nagle poznajemy inną Agatę i już nam się ona źle kojarzy. Jednak niepowiedziane, że ta Agata jest taka sama jak tamta. Nie można się kierować taką zasadą, bo każdego warto poznać. Magiczne wierzenia od razu kojarzą się z przesądami i zabobonami.

Magiczne wierzenia wzięły się z naszego dawnego systemu wierzeń a był to pogański system. Tam rodziły się różne przesądy, których przestrzegano by nie spotkała człowieka żadna krzywda. Przesądy, zabobony i magiczne wierzenia pozbawiają nas logicznego myślenia. Wiara w przesądy, zabobony jest przekazywana z pokolenia na pokolenie zazwyczaj przez nasze babcie czy mamy. To właśnie od nich uczymy się, czego nie powinniśmy robić a co nam przyniesie szczęście. Przesądów i magicznych wierzeń jest pełno. Gdzieś na każdym kroku słyszymy, że coś się przydarzy. Przeważnie te wierzenia mają charakter negatywny. Nie wiadomo, dlaczego większość przesądów mówi o tym, że jeżeli coś zrobimy to będziemy mieli pecha, albo jeśli czegoś nie zrobimy to będziemy mieli pecha. Przesądy istniały, istnieją i będą istniały. Ich popularność wcale nie maleje, wręcz przeciwnie ciągle wymyślane są nowe, by nadążyć za zmieniającym się światem. Każdy człowieka ma swój rozum i czy wierzy w zabobony czy nie to nie nam to oceniać, nich każdy żyje swoim życiem.