Współczesny kryzys duchowieństwa

Religia i wiara Chociaż oficjalne stanowisko kościoła ciągle zaprzecza, nie da się ukryć, że duchowieństwo przechodzi obecnie swój wielki kryzys. Wiele z tych obecnych kłopotów kościół zawdzięcza sam sobie. Przede wszystkim chodzi nie tylko już o brak zaufania do księży, ale nawet o brak szacunku. Okazuje się, że ludzie nienawidzą księży, o ile pastor jest jeszcze dla nich człowiekiem porządnym, bo płaci podatki i ma normalną rodzinę, o tyle księża są skreśleni na całej linii.

Religia wszakże nakazuje miłość do bliźniego, ale nie pedofilię i inne zboczenia, jakie są powszechnie praktykowane przez księży. Dzieje się tak nie tylko w zaciszu plebanii, ale także w różnych ośrodkach opieki nad niepełnosprawnymi. Wykorzystują seksualnie nie tylko księża, ale również zakonnice. Niestety nigdy nie zostali ukarani, nie tylko przez sąd i władzę państwową, ale nie zostali nawet skarceni przez kościół, czego wielu inteligentnych ludzi nie potrafi zaakceptować.

Ponadto, coraz więcej młodych ludzi przekonuje się, że religia to po prostu świetny biznes. Wielu z nas ma problemy z prowadzeniem własnej jednoosobowej firmy, ponieważ zabijają nas podatki i wiele innych opłat, jednak kościół mimo ogromnych dochodów, podatków nie płaci. Inaczej robi to pastor, który ma stałą pensję i duszpasterstwo jest jego pracą, obowiązkiem zawodowym, wydaje się, że protestanci znacznie lepiej tę sprawę rozwiązali. Niestety nasi księża coraz bardziej się panoszą, wprowadzając nawet cenniki za różne usługi, typu udzielenie chrztu czy ślubu! Jest to oczywiście oburzające, niestety wielu ludzi nadal na wszystko się zgadza i póki tak będzie, nic się nie zmieni w naszym kraju.

Kolejny problem to dzieci księży. Obecnie rusza wielka lawina pozwów o ustalenie ojcostwa i zasądzenie alimentów. Księża mają mnóstwo potomstwa, do którego się nie przyznają, przez co cierpią oczywiście dzieci. Należy jak najszybciej temu coś poradzić i nie odpuszczać najczęściej księża wykorzystują swoje gosposie, często jeżdżą swoimi fajnymi nowoczesnymi autami na imprezy i dyskoteki, gdzie nie przyznają się, że są księżmi. Fala tego zjawiska jest ogromna i trudno temu zaradzić, skoro większość ludzi w naszym kraju olewa ten temat. Na szczęście w innych krajach europejskich religia nie przeszkadza w walce o sprawiedliwości pozwów przeciwko księżom jest całe mnóstwo.

Współczesny kryzys kościoła polega także na tym, że religia przestała być już nam tak bardzo potrzebna do życia. Mamy mnóstwo innych obowiązków i kiedy pragniemy czegoś duchowego, oddajemy się medytacji, albo idziemy do psychologa. Obecnie religia przeżywa wielki kryzys, tu gdzie są księża jest jednak znacznie gorzej niż w miejscach, gdzie duszpasterstwem zajmuje się pastor. Religia niestety jest obecnie w tak złej kondycji, ponieważ kościołowi nie zależy na pozytywnych zmianach i na otwarciu się na świat i na ludzi. Niestety, wydaje się, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni, gdyż władza kościoła nadal i nieustannie jest ogromna.