Kobiety islamu

Religia i wiara Kobiety w islamie kojarzone są tylko z jednym - z niewolnictwem. Ale jednak musimy rozpatrywać jej rolę przez pryzmat całej religii. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przed rozwojem islamu kobiety były w tamtej kulturze w o wiele gorszej sytuacji, niż w czasach powstawania tej religii. Często to religię obarcza się o niesprawiedliwość wobec płci pięknej. Kiedy w arabskich krajach istniało jeszcze pogaństwo, noworodki żeńskie były mordowane, również wdowy i inne kobiety, które sobie nie radziły. Dlatego dziś rozpatruje się pozytywny wpływ religii islamskiej na życie kobiet. Jednak istnieje wiele dokumentów o społeczeństwie arabskim przed islamem, gdzie kobiety pełniły ogromne funkcje. Istnieją zapiski na temat żony Mahometa, która była kobietą interesów, zatrudniała w swej działalności mężczyzn i była bardzo niezależna. Jednak są to tylko wyjątki. Mężczyźni mieli prawo do nieograniczonej poligamii i rozwodu bez żadnych przeszkód. Okazuje się jednak, że nie nastąpiły do czasów współczesnych żadne większe zmiany względem kobiet. Wiele przepisów, jak i Koran o złej interpretacji wciąż narusza prawa kobiet. Według muzułmańskich mężczyzn prawo nie wymaga żadnych zmian, ponieważ pochodzi od Boga.

Chrystianizacja była procesem, z którym ludzkość miała do czynienia przede wszystkim w epoce średniowiecznej. Miało to nierozerwalny związek z tym, iż chrześcijaństwo było religią wiodącą prym pośród władców na starym kontynencie, poza tym także papiestwo rosło w siłę i jego wpływy systematycznie wzrastały. Proces ten polegał na tym, że w imię wiry w jedynego Boga wypierano wierzenia ludowe o charakterze lokalnym znane powszechnie jako pogańskie. Nie obeszło się oczywiście przy tej okazji bez rozlewu krwi - religia chrześcijańska w większości przypadków narzucana była siłą, a za uskutecznianie pogańskich praktyk ludzi prześladowano (wystarczy choćby wspomnieć o paleniu "czarownic" na stosach). Władcy mogli w tym zakresie liczyć na zbrojną pomoc zakonów rycerskich. Tak między innymi stało się uczynił w latach dwudziestych trzynastego stulecia Konrad Mazowiecki. W walce z Prusami otrzymał on wsparcie ze strony zakonu krzyżackiego. Inaczej nazywano święta, na obrazach pojawiły się inne wizerunki.

W wielu miastach szczególnie przed świętami organizowane są konkursy na najładniejszą kartkę świąteczną. Projekt kartki i oczywiście wykonanie należy dostarczyć w określonym terminie. Zbiera się komisja i wybiera zwycięzców. Najczęściej kartka taka będzie na przykład drukowana przez Pocztę Polską jeśli jest to ogólnopolska akcja. Każde miasto właściwie przed świętami organizuje tego typu konkurs. Kartek świątecznych przychodzi mnóstwo, jedne zwykłe rysowane inne malowane jeszcze inne wyklejane bibułą, następne wyszywane. Nieważne jaka forma, ważne, ile pracy się włożyło i jaki jest tego efekt. Najpiękniejsza kartka świąteczna zazwyczaj wisi gdzieś w gablocie tak, by każdy mógł podziwach zwycięzcę. Pomysł na konkurs na kartkę świąteczną jest bardzo mądrym przedsięwzięciem, by zaktywizować młodego człowieka. Atrakcyjna nagroda jeszcze bardziej przyciągnie zainteresowanych, utalentowanych ludzi. Zamiast włóczyć się po mieście przed świętami i nie pomagać, lepiej zrobić coś pożytecznego i wziąć udział w konkursie.