Gwiazdka

Religia i wiara Pewnie wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie prawdziwych świąt Bożego Narodzenia bez strojenia choinki. Ta stara tradycja tak bardzo wiąże się dla nas z gwiazdką, iż nie potrafimy już nie stroić choćby najmniejszego drzewka. Warto wspomnieć o tym, iż w wielu domach wciąż stroi się żywe drzewka, które pachną lasem i sprawiają, że w domu można poczuć prawdziwie świąteczną atmosferę. Jeśli jednak chodzi o mnie, to muszę szczerze przyznać, że zawsze ubierałam sztuczną choinkę i bardzo późno zorientowałam się, że ktokolwiek może mieć ochotę na kupowanie prawdziwego drzewka. Może właśnie z tego względu to te sztuczne choinki podobają mi się znacznie bardziej, bo w końcu z nich nie sypią się igły i nie trzeba nadmiernie o nie dbać. Niemniej jednak, na jakąkolwiek choinkę byśmy się nie zdecydowali, ważne jest byśmy odpowiednio ją ustroili. Ostatnio bardzo modne jest selekcjonowanie kolorów, przy czym warto dodać, iż najmodniejsze zestawiania to ozdoby żółto- czerwone bądź też srebrno- niebieskie.

Szymon był synem Jonasza. Pochodził on z Betsaidy Galilejskiej, mieszczącej się w Palestynie. Wspólnie z bratem Andrzejem przystąpił do grona najbliższych uczniów Chrystusa, wśród których Szymon zyskał przydomek aramejski Kefas, opoka, co dało się przetłumaczyć jako Piotr. Po śmierci Jezusa przewodził dwunastu apostołom. Została aresztowany w 42 roku z rozkazu Heroda Agrypy I, rządcy Palestyny i osadzony w więzieniu w Jerozolimie. Stąd prawdopodobnie po kilku dniach uciekł do Syrii. W roku 49, brał udział w zebraniu kolegium apostolskiego w Jerozolimie, na którym to uzgodniono tryb postępowania wobec pogan i niewierzących, zgłaszających się do gmin chrześcijańskich. O dalszych lasach Piotra, jego podróżach i śmierci milczą wszystkie najwcześniejsze źródła chrześcijańskie. Przypisywanie Piotrowi autorstwa dwóch listów, włączonych w późniejszym okresie do zbioru świętych ksiąg Nowego Testamentu, jest zdaniem współczesnej krytyki biblijnej sprawą dyskusyjną a nawet wątpliwą.

W okresie przedświątecznym przygotowujemy wiele istotnych elementów, które są niezbędne w każde święto Bożego Narodzenia. Jednym z nich jest oczywiście zielone drzewko. Przyjęło się u nas, że jest to właśnie choinka. Jakaś jodła czy świerk są idealnym tworzywem na świąteczne drzewko. Zieleń symbolizuje nadzieję, bo i w święta często oddajemy się zadumie i myślimy o przyszłości właśnie z wielką nadzieją. Wierzymy, że jutro będzie lepsze niż dzisiaj. I jako symbol stawiamy właśnie choinkę. Często decydujemy się na świeże drzewko, które ubieramy dopiero w Wigilię, żeby nam jak najdłużej ozdabiało pokój. Wieszamy na nim kolorowe ozdoby i światełka. Gdy wieczorem spacerujemy po miejskich ulicach, widzimy w oknach roztaczający się blask choinki. I wtedy naprawdę czujemy atmosferę świąt. Choinka w czasie świąt Bożego Narodzenia jest niezbędnym elementem wystroju naszego pokoju. W końcu to pod nią kryją się piękne prezenty przywiezione przez samego świętego Mikołaja. Dlatego, jeśli chcemy jakieś podarunki otrzymać, musimy ją koniecznie umieścić w centralnym punkcie naszego pokoju.