Filozofia islamu

Religia i wiara Do określenia tej dziedziny używa się też filozofii arabskiej, średniowiecznej filozofii arabskiej oraz filozofii muzułmańskiej. Filozofia islamu jest zespołem nauk filozoficznych, które rozwijają się na terenie islamu. Nie zawsze są one związane z tradycyjnym islamem. Powstała ona poprzez rozwój filozofii bizantyjskiej oraz greckiej. Początkowo, w VIII wieku miała podstawy arabskie. Powstawała ona na bazie licznych kultur wschodnich oraz religii islamu. Największy jej rozwój nastąpił w Iranie oraz na Półwyspie Iberyjskim. Istniała w czasach średniowiecza w języku arabskim oraz perskim. Wywarła ona ogromny wpływ na rozwój europejskich filozofii średniowiecznych oraz filozofii żydowskiej. W czasach nowożytnych przestała ona mieć większe znaczenie. Doszła ona nawet dna tereny Rosji w późniejszych okresach. Widziana ona była wszędzie tam, gdzie tereny podbite zostały przez Arabów. Jej najważniejsze elementy łączące to islam, struktury prawne i administracyjne, język arabski. Istnieją również czynniki, które rozdzieliły filozofię na różne odłamy , do których możemy zaliczyć rozpad kalifatu, rozpad islamu na kilka odłamów, jednak w odróżnieniu od innych filozofii, islamska odznaczała się współpracą wszystkich nurtów oraz ich pewnego rodzaju jednością wyznania.

Bracia Apostolscy to kolejna grupa z zakresu historii chrześcijaństwa. Określani byli także mianem pseudoapostołów oraz dolcynistów. Grupa ta funkcjonowała w okresie trzynastego oraz czternastego stulecia we włoskich państwach - a dokładniej rzecz biorąc, w północnej ich części. Jej członkowie głosili idee zgodnie z naukami świętego Franciszka z Asyżu, a zatem opowiadali się między innymi za tym, ażeby znowu wrócić do tak zwanego ewangelicznego ubóstwa. Grupa ta została powołana do życia wraz z początkiem lat sześćdziesiątych trzynastego wieku. inicjatorem powołania jej do życia był włoski kaznodzieja nazwiskiem Gerard Segarelli. Służył on ludziom ubogim. On wraz ze swoimi zwolennikami mieli dość skrajne podejście do głoszonych przez siebie poglądów - chociażby do tego stopnia, że wędrując, nie mieli przy sobie żadnych zapasów żywnościowych. Starali się żyć w skrajnym ubóstwie. Na początku grupa ta była tolerowana, jednakże w miarę upływu czasie podejście takowe całkowicie się zmieniło.

Kartki świąteczne zwykło się dawać komuś z okazji świąt. Owszem, to jest najpopularniejsza okazja ale nie jedyna. Jest mnóstwo pięknych kartek urodzinowych i imieninowych, ślubnych z okazji Pierwszej Komunii Świętej i z okazji narodzin dziecka. Wszystkie są kartkami świątecznymi, ponieważ ofiarowujemy je z powodu jakiegoś uroczystego dnia. Urodzinowe kartki są przeróżne, od poważnych z kwiatami, po zabawne, wręcz śmieszne. Najpopularniejszą kartką świąteczną wśród okazjonalnych jest kartka na osiemnaste urodny zazwyczaj tę sobie zachowujemy na wspomnienie minionych lat. Ciekawe są teki ogromne metr na pól metra, z gigantycznym rysunkiem i życzeniami. Nie ważne jaka okazja, ważne, by kartka była ciekawa i przemyślana. Nie każdemu możemy dać żartobliwą i nie każdemu pasuje zupełna powaga. Piękne kartki świąteczne kupujemy zazwyczaj na ślub. Są dopełnieniem do prezentu. Jeśli prezentem są pieniądze, warto wtedy wybrać naprawdę ładną kartkę z kopertą. Wygląda to zręcznie i maskuje ukrytą kopertę. Wybór kartek jest ogromny, trzeba tylko znaleźć odpowiednią.