Filary islamu

Religia i wiara W islamie obowiązuje pięć filarów tej religii, której wyznawcy muszą przestrzegać przez całe życie. Muzułmanie mają obowiązek wypełnienia w swoim życiu pięć filarów. Przez trzy główne odłamy tej religii traktowane są one z wielką powagą. Pozostałe mniejsze odłamy uważają, że są to tylko pewne zalecenia, symbole. Najważniejszy jest pierwszy filar, gdzie związana jest ona ze wspólnotą. Jest to potwierdzenie przez człowieka, że jest on wyznawcą islamu. Jest to przyznanie się do bycia muzułmaninem i wspólności z Bogiem. Pierwszy filar jest również zobowiązaniem do pozostałych czterech filarów. Cztery filary są dowodem na to, że człowiek okazuje swoją wiarę w islam i powinny być wypełnione przez każdego muzułmanina. Jeśli natomiast zdarzy się sytuacja, że ktoś zdecydował się na wejście w islam przed śmiercią, nie ma takiego obowiązku. Niektórzy przyjmują również szósty filar, czyli wojnę z innowiercami, ale teolodzy kategorycznie to odrzucają,. Istnieje też wielki dżihad, czyli wojna z własnymi słabościami. Natomiast pozostałe cztery filary to wyznanie wiary, modlitwa, jałmużna, post oraz pielgrzymka do Mekki.

Krucjata połabska to jeden z rozlicznych przykładów procesu, jakim była chrystianizacja. Jej ostrze wymierzone było w pogańskie plemiona słowiańskie. Zgodę na jej przeprowadzenie wydal papież Eugeniusz III. Miało to miejsce w latach czterdziestych dwunastego stulecia. Krucjata została zorganizowana przez niemieckich feudałów, a przydomek "połabska" wziął się stąd, że chodziło w tym miejscu dokładnie o połabskich Słowian. Udział w tym przedsięwzięciu wzięli również i polscy książęta, jednakże do dnia dzisiejszego historycy nie wiedzą, jakie dokładnie przesłanki nimi przy podjęciu takowej decyzji kierowały. Nie wszystko jednakże poszło po myśli uczestników tej krucjaty. Dla przykładu obodrycki Książe imieniem Nikolt, który to zresztą słynął ze swojej ogromnej niechęci do chrześcijaństwa, postawił uczestnikom krucjaty zaciekły opór, w związku z czym cała ich chrystianizacyjna akcja legła na jego ziemiach w gruzach. Krucjata połabska kompletnym fiaskiem zakończyła się również w Szczecinie.

Komu nie jest miło, kiedy przed świętami otrzyma ręcznie napisaną wysłaną pocztą kartkę świąteczną? Na pewno każdy z utęsknieniem czeka na wieści od bliskich, miłe życzenia, piękne kartki. Może nie każdy lubi je wysyłać, latać po sklepach, wybierać stać na poczcie w kolejce ale każdy lubi je dostawać. Jeśli my będziemy wysyłali kartki, to i do nas będą wysyłane. Praktykujmy tę ciepłą polską tradycję. Może mamy rodzinę i znajomych poza granicami Polski? Miło na pewno by się im zrobiło, gdyby dostali kartkę świąteczną z ojczyzny. To bardzo ważne, by o sobie wzajemnie pamiętać. Gdy jesteśmy za granicą, taki kontakt z bliskimi, oczekiwanie na kartkę, która świadczy o pamięci przywiązaniu, czasem tęsknocie. Jeśli mamy trochę czasu, to możemy wykonać własnoręcznie taka kartkę świąteczną, zaprosić do "zabawy" dzieci i wspólnie zrobić coś miłego dla kogoś. Nic tak nie ucieszy przed świętami, jak otrzymanie takiej kartki, z wymyślonymi życzeniami. Tradycja się zaciera, ludzie wklejają jakieś rymowanki, a to co ważne gdzieś umyka. Umiejmy to uchwycić.