prezent na chrzest

Religia i wiara Zazwyczaj mówi się o tym, że komunie przestały być obrzędem duchowym, a stały się ucztą dla oczu, uszu i żołądka. Stoły aż uginają się pod pysznymi daniami, gości jest mnóstwo i każdy z nich przynosi kosztowny prezent. Nie inaczej jest na chrztach. Najpierw krótka msza w kościele, a potem cała rodzina i grono znajomych udaje się do domu czy do specjalnie wynajętej sali, by oddać się świetnej zabawie. Nie jest to okazja dla dziecka, ale raczej dla rodziny i znajomych, których zapraszamy. Pojawiają się pyszne dania, przekąski, napoje i alkohol. Dziecko nie jest świadome tego, co się dzieje i po prostu śpi albo krzykiem oznajmia, że jest głodne albo ma mokro w pieluszce. Wystawne chrzciny to dziś standard i oczywiście jest co świętować, ale pamiętajmy, że nie chodzi o jedzenie, picie czy o prezenty. Przybyli goście często dają w prezencie pieniądze, które dziecku na nic się nie przydają. A może lepiej byłoby sprezentować Biblię albo łańcuszek z krzyżykiem, coś co charakteryzuje to święto wstąpienia we wspólnotę chrześcijaństwa.

Wykonywana od wieków w niezmienny, rytualny sposób modlitwa będąca wyrazem czci należnej jedynemu Bogu.Salat czyli modlitwa należy do codziennych obowiązków muzułmanina. O ustanowieniu rytuału modlitwy mówi jedna z opowieści koranicznych. Jeszcze na początku swojej działalności proroczej, pewnej nocy, gdy Mahomet przebywał w odosobnieniu w grocie nieopodal Mekki, zjawił się skrzydlaty koń o imieniu al-Buraq. Zaniósł on na swoim grzbiecie proroka aż do Jerozolimy, skąd Mahomet dostał się do Siódmego Nieba. Tam prorok miał okazję stanąć przed Stwórcą, który polecił mu, by lud modlił się pięćdziesiąt razy dziennie. Lecz dzięki prośbom Mahometa Bóg zgodził się, by ludzie oddawali mu cześć tylko pięć razy na dobę. Wiernych do modlitwy o odpowiednich porach wzywa muezzin, wyśpiewując adan. Początkowo muzułmanie oddawali Bogu cześć, kłaniając się w kierunku Jerozolimy, później jednak, przez nowe rozporządzenie Mahometa, zaczęli się modlić z twarzą zwróconą w stronę Mekki. Oprócz obowiązkowej, pięciokrotnej modlitwy w ciągu dnia, muzułmanin może również oddać Bogu cześć z potrzeby serca w dowolnej chwili.

Tommaso Parentucelli był synem lekarza urodzonym w 1455 roku. Jako młody duchowny pełnił służbę u kardynała Mikołaja Albergatiego, jednego z twórców unii florenckiej. Mianowany biskupem pełnił legata papieskiego w Niemczech i Neapolu. Przyczynił się w dużym stopniu do zawarcia konkordatów wiedeńskich, umów, które regulowały wzajemne stosunki między papiestwem a księstwami niemieckimi. Po wstąpieniu na Tron Piotrowy, Mikołaj V dążył do utrwalenia pokoju w społeczności chrześcijańskiej. Dużym jego osiągnięciem był utworzenie Biblioteki Watykańskiej, do dnia dzisiejszego najcenniejszego zbioru rękopisów literatury klasycznej. Ostatnie lata zycia, cierpiący na pogadrę papież poświęcił rozwojowi kultury i sztuki w swej diecezji. Jego szczodrość stała się przysłowiowa. Chciał przebudować bazylikę watykańską, ale nie starczyło mu sił i środków, by spełnić swój ambitny zamiar. Łagodny papież raz tylko zmuszony został do srogości, wobec fanatyka, który od wielu miesięcy knuł przeciw niemu spiski.