Burka

Religia i wiara Burka jest chyba najbardziej charakterystycznym elementem stroju dla muzułmanów, które jest ich nieodłącznym elementem. Burka jest nieprzezroczystym nakryciem głowy w tradycji muzułmańskiej. Noszona jest przez kobiety, jako dodatek do chusty, ale nie wszystkie kobiety muszą tego przestrzegać. Burka jest nakryciem, osłaniającym całą głowę oprócz oczu. Istnieje tak zwana burka afgańska, która zwana jest też pełną, zakrywającą całe ciało, wraz z oczami Siatka w okolicy oczu umożliwia im widzenie. Kiedy w Afganistanie rządzili Talibowie, burka była obowiązkiem. N skutek odczytywania Koranu w sposób konserwatywny do dzisiaj w pewnych regionach jest to strój obowiązujący, ale w części regionów nie jest to obowiązujące. ale to w zależności od kultury Koran odczytywany jest w inny sposób dla kobiet i mężczyzn. Została ona wprowadzona w Afganistanie, dopiero na początku XX wieku, kiedy pewien władca kazał nosić ten strój swoim kobietom w haremie, aby nie kusiły innych mężczyzn. Burki odznaczają się niezwykłym haftem i zazwyczaj szyte są z delikatnego jedwabiu. Niektóre kobiety nosiły nawet burki, które wyszywane były złotą nicią.

Orędzie paschalne bardzo często określane jest również mianem Orędzia Wielkanocnego. Jego tekst, a także nuty, stanowią obecnie część Mszału Rzymskiego. Powyższe orędzie jest pieśnią wywodzącą się ze starożytności. Jej autorstwo powszechnie przypisuje się świętemu Ambrożemu. W takiej formie, w jakiej jest znana w dzisiejszych czasach, zaczęła kształtować się począwszy mniej więcej od siódmego stulecia ery nowożytnej. Należy ona do liturgicznego orędzia, jakie jest wykonywane w czasie trwania Wigilii Paschalnej. Nie każdy może ją wykonywać - takowe uprawnienia posiadają kapłani oraz diakoni. Jedynie tylko w naprawdę wyjątkowych okolicznościach zaszczyt ten przypada także kantorowi, pod pewnymi jednak warunkami - jest fragment, którego kantorowi śpiewać nie wolno. Kiedy Orędzie Wielkanocne jest wykonywane, uczestnicy takiej uroczystości zobowiązani są do stania. Wykonanie całości zajmuje około piętnastu minut. Chwali się w niej między innymi Chrystusa za wybawienie wszystkich ludzi z grzechu.

Obecnie najpopularniejszymi kartkami świątecznymi są te wysyłane pocztą elektroniczną. Mało komu che się wychodzić z domu, wybierać w tym całym przedświątecznym zgiełku kartki świąteczne stać później na poczcie, kupować znaczki i jeszcze to wszystko wypisywać nie mówiąc o szukaniu gdzieś adresów. To pomału odchodzi do lamusa tylko nieliczni kultywują tradycję. Większość wysyła kartki elektroniczne. Wszystko jest podane na stronie, można wybrać darmową kartkę, doczepić kolorowy znaczek, wkleić gotowe już życzenia, wierszykiem albo inne, typowo świąteczne i wysłać na mail. Mamy stuprocentową pewność jeśli oczywiście ustawimy raport ze karta została wysłana i otrzymana, a także mamy pewność, ze dotrze na czas. Możemy wysłać dzień przed Wigilią taką świąteczną kartkę, nie martwiąc się przeciążeniami na poczcie i że dojdzie gdzieś po Nowym Roku. Kartka elektroniczna idzie w trzy minuty. Nie musimy obliczać kiedy wysłać kartkę, by doszła przed świętami. To duże ułatwienie dla zajętych, zapracowanych ludzi.