Allah

Religia i wiara Allah to Bóg w religii islamu. Posiadał on 99 atrybutów i jest ich jedynym Bogiem, gdyż jest to religii monoteistyczna. Allah według wyznawców islamu to jedyny Bóg, który utożsamiany był z Bogiem Jakuba, Izaaka oraz Abrahama. Często w polskiej pisowni pojawia się też forma Allach. Początkowo określenie Allah używane było dla określenia Boga Słońca, który funkcjonował w religiach pogańskich Arabów. Słowo to jest ściśle związane z islamem i z ta religią kojarzone, ale nie wywodzi się bezpośrednio z tego wyznania. Zaczęło ono obowiązywać dopiero po pojawieniu się proroka Mahometa i oznaczać zaczęło Boga jedynego. Słowo to posiada zarówno formę żeńską oraz mnogą, ale w muzułmańskich ludach przestały te gramatyczne formy obowiązywać. W islamie Bóg jest jedynym samoistnym bytem. Jest On najwyższym władcą i stworzył cały wszechświat. Według nich, to, że świat ulega ciągłym zmianom, jest wynikiem tego, że Allah ciągle tworzy go na nowo. Wszystkie prawa powstały za sprawą jego woli. Wiara w jednego Boga to jeden z filarów, pięciu filarów, które obowiązują w tej religii. Każdy z muzułmanów powinien poddawać się jego woli.

Bracia i Siostry Wolnego Ducha to grupa powiązana ściśle z historią chrześcijaństwa. Istniała ona w okresie pomiędzy trzynastym a piętnastym stuleciem. Działała w Czechach oraz w krajach Europy Zachodniej. Jej charakter określić można było jako panteistyczno-mistyczny. Chrześcijańska teologia zaczęła czerpać z filozofii panteistycznej na swój użytek w trzynastym wieku. pod największym wpływem tego rodzaju idei pozostawali filozofowie z Francji. Jednym z nich był Amalryk z Bene, od którego powyżej wspomnianą grupę zaczęto nazywać almarykanami. Miał on spore grono swoich zwolenników. Wierzyli, iż wszystko, co ich otacza jest boskie. Byli przekonani co do tego, że nadchodzą zupełnie nowe czasy, a mianowicie takie, które będą nazywane Wiekiem Ducha Świętego. Zostali jednakże zdradzeni przez paryskiego biskupa i wielu spośród nich spłonęło na stosach. Wówczas poglądy tych, co przeżyli zmieniły się radykalnie do tego stopnia, że niektórzy z nich odrzucili wiarę w Boga oraz przeszli na ateizm.

W Polsce jest taka grupa niepełnosprawnych ludzi, którzy z powodu braku ręki, czy nogi albo obu, nie poddali się, tylko zaczęli szukać innych rozwiązań na pielęgnowanie swojej pasji. Dawniej malowali, ale kiedy stracili narzędzia czyli ręce cały świat się im zawalił. Nie sądzili że mogą malować ustami i nogami. Mózg w krytycznych sytuacjach suka rozwiązań, na które by się nie dobył, gdyby wszystko było dobrze bo to niepotrzebne jeśli wszystko mamy sprawne. Szuka kompensacji i "upoważnia" inną część ciała do malowania. Artyści ci założyli grupę. Owocem ich pracy są piękne kartki świąteczne, które wysyłają do konkretnych ludzi prosząc o małe finansowe wsparcie. Kartki świąteczne przez nich malowane są urocze artyści zasługują na nagrodę od społeczeństwa. Nikt nie zbiednieje gdy da szesnaście złotych a przysłuży się do rozwoju niekonwencjonalnej i bardo szanowanej sztuki - malowania ustami i nogami. Kartki świąteczne są od razu z winietkami i kopertami ora dużym kalendarzem na Nowy Rok. Warto wspierać taką działalność.